«Θρίλερ» με δύο παρατάσεις και ήττα για το Περιστέρι

Ο Ιωνικός Νικαίας σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές, νίκησε 100-95 το Περιστέρι, ύστερα από δύο παρατάσεις, με τον Στιβ Μπαρτ να σημειώνει 35 πόντους. Πρώτη ήττα των Περιστεριωτών με τον Νίκο Παπανικολόπουλο στον πάγκο τους.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε 10-8 και 14-11 με αιχμή του δόρατος τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος κυριαρχούσε στις ρακέτες, με το Περιστέρι να έχει σε καλή μέρα τον Μορέιρα. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 25-22.

Στη δεύτερη περίοδο, κυριάρχησαν οι άμυνες με τον Μαυροκεφαλίδη να δίνει και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 29-27, 4:30 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ 37-33 υπέρ των γηπεδούχων, με καλάθι του Χαραλαμπόπουλου.

Με Μορέιρα και Βασιλόπουλο, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 44-50, αλλά ο Ιωνικός με τον Μπαρτ προηγήθηκε προηγήθηκε 53-52. Το τρίτο δεκάλεπτο λοιπόν ολοκληρώθηκε με 58-55 υπέρ της ομάδας του Νίκου Βετούλα.

Με συνεχόμενους πόντους του Στιβ Μπαρτ ο Ιωνικός προηγήθηκε 69-65, αλλά με Γκρέι και Μορέιρα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 71-69. Ο Χαραλαμπόπουλος με καλάθι διαμόρφωσε το 77-73, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει. Ο Χαραλαμπόπουλος έστειλε τον Μορέιρα στις βολές στα 3 δευτερόλεπτα και εκείνος με δύο εύστοχες έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί όμως δεν ξεκαθάρισαν τα πράγματα. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 84-80, έδωσαν την ευκαιρία στον Ιωνικό να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Μπαρτ έδωσε το προβάδισμα με 85-84, ο Μορέιρα ισοφάρισε, για να οδηγηθούμε σε δεύτερη παράταση.

Ο Σμιθ με τρίποντο έβαλε μπροστά το Περιστέρι με 90-89, ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 91-90, για να απαντήσει ο Μορέιρα με κάρφωμα για το 91-92. Με το σκορ στο 93-92, ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο, διαμόρφωσε το 96-92, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77, 85-85, 100-95

Ιωνικός Νικαίας (Βετούλας): Τζόουνς 13 (1), Λόρενς 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (2), Σάφτενααρ 3 (1), Δημάκος 3 (1), Στιθ, Χαραλαμπόπουλος 19 (1), Μπατής, Μπαρτ 35 (4), Κατούφας.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 15 (3), Μπλέικ 7 (1), Μορέιρα 30, Βασιλόπουλος 12 (2), Γκρέι 11 (2), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 2, Σαλούστρος, Γόντικας 2, Χάτσερ 9 (2), Κίνγκσλεϊ 5 (1).

Ν. Παπανικολόπουλος: Πληρώσαμε το κακό ξεκίνημα στην άμυνα

Ο τεχνικός του Περιστερίου τόνισε πως έγινε ένα ματς που θα μπορούσαν να τα κερδίσουν και οι δύο και πως είχαν κάποιες λάθος αποφάσεις στα τελευταία λεπτά που τους στοίχισαν.

«Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ιωνικού Νικαίας για τη νίκη. Εκεί που έφτασε το παιχνίδι και οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να το κερδίσουν.

Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι αμυντικά, πάρα πολύ άσχημα. Ισορροπήσαμε στα επόμενα δεκάλεπτα. Στο τέλος, όμως, είχαμε κάποιες λάθος αποφάσεις και προφανώς ο Μπαρτ έκρινε το παιχνίδι».