Θεέ μου μια ΓΣΠ-άρα!

Το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη μία εβδομάδα μετά την τρομερή νίκη επί της ΑΕΚ, επικράτησε και του πολύ ποιοτικού Προμηθέα Πατρών με 76 – 73 και έδειξε ότι δεν ήρθε απλά για να παραμείνει, αλλά για το κάτι παραπάνω.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη με πλάνο και εκμεταλλευόμενοι και την ενδεχόμενη κούραση των γηπεδούχων από το μεσοβδόμαδο ματς κόντρα στην Οστάνδη, παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ με 9 πόντους στην αρχή της 3ης περιόδου (48-39) με ηγέτη τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο και καθοριστικούς τους Χάροου και Κλαρκ στην 4η περίοδο πήραν τη νίκη σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο 34χρονος φόργουορντ είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και τον ακολούθησαν οι Χάροου που εμφανίστηκε στην 4η περίοδο (14π., 4ρ., 5ασ.) και Κλαρκ (9π.) που βγήκε μπροστά όταν κρινόταν το ματς.

Το ματς

Με φόρα από την Οστάνδη μπήκε στο ματς ο Προμηθέας, καθώς με πολύ ορεξάτο τον Κασελάκη πήρε πολύ γρήγορα ξεκάθαρο προβάδισμα (10-3), με το Περιστέρι όμως να μην αγχώνεται και με τους Ντάνιελ και Χάροου να μαζεύουν γρήγορα τη διαφορά. Μάλιστα, με τρίποντο του Μπεντίλ που έδωσε λύσεις εντός και εκτός ρακέτας, οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι (13-14). Οι άμυνες δεν είχαν ακριβώς τον πρώτο λόγο, αλλά το Περιστέρι έδειχνε να πατάει καλύτερα και με τους Μπεντίλ και Βασιλόπουλο να βρίσκουν το δρόμο στο καλάθι προηγήθηκε και με πέντε πόντους (15-20, 17-22). Τελικά, με καλάθι του Τσαϊρέλη η διαφορά έκλεισε στο καλάθι (24-26), υπέρ των Περιστεριωτών.

Με τρίποντο του Χολ οι Πατρινοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα (27-26) και από τότε οι δύο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ, με τους Πατρινούς να έχουν περισσότερες λύσεις, με τους Χολ, Σαλούστρο και Κασελάκη να φτάνουν τη διαφορά μέχρι και στο +5 (38-33, 40-35), ενώ στην εξίσωση για την ομάδα του Γιατρά μπήκε και για πολύ λίγο ο Παρκς που με κάρφωμα επανέφερε έπειτα από πολλή ώρα τη διαφορά στους 7 (42-35). Τελικά, το Περιστέρι δεν έχασε τον προσανατολισμό του στο ματς και με λέι-απ του Μουράτου που έδωσε λύσεις από τον πάγκο μείωσε στο 42-39, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Σε έναρξη-καρμπόν με το πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας μπήκε «γκαζωμένος» και με δίποντο του Μπράουν πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9 (48-39), δείχνοντας έτοιμος να καθαρίσει το ματς, δίνοντας συνέχεια στη μεγάλη του νίκη μετά την Οστάνδη. Ωστόσο, η αντίπαλη ομάδα είναι σύνολο Πεδουλάκη, οπότε το ματς δεν είχε τελειώσει. Με το τρίποντο του Γκρέι (48-42) να αποτελεί σύνθημα αντεπίθεσης, το Περιστέρι με τον Βασιλόπουλο να κάνει ΜΑΤΣΑΡΑ έτρεξε επιμέρους σκορ 2-11 και πήρε προβάδισμα στο σκορ έπειτα από αρκετή ώρα (50-51). Ο Προμηθέας και πάλι με καλάθι του Μέιερ ανέκτησε την πρωτοπορία του σκορ (58-53), αλλά στο τέλος μίλησε ο Κλαρκ. Ο πολύπειρος γκαρντ του Περιστερίου με πέντε δικούς του πόντους, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο στο +4 (58-62).

Στην 4η περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Εκεί ο Αργύρης Πεδουλάκης έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στον Χάροου που είχε χαθεί από το ματς. Με κρίσιμους πόντους του Αμερικανού με κάθε πιθανό τρόπο (σουτ ή διεισδύσεις στην αντίπαλη ρακέτα) και άξιο συμπαραστάτη του στην επίθεση τον Κλαρκ, το Περιστέρι απαντούσε στους Κασελάκη και Μπράουν που είχαν αναλάβει πρωτοβουλίες. Στο 1’27’’ πριν από τη λήξη, με καλάθι του Μέιερ ο Προμηθέας έκανε το 71-69, αλλά ο Χάροου με σουτ υπό πίεση από τα 6 μέτρα έφερε το ματς σε ισορροπία. Ο Κασελάκης στην επίθεση αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και ο Ντάνιελ παίρνοντας καλάθι «πάρε-βάλε» από τον Χάροου διαμόρφωσε το 71-73. Ο Χολ αστόχησε προσωπική προσπάθεια και ο Χάροου με εφόρμηση στο αντίπαλο καλάθι έκανε το 71-75 στα 14’’ πριν από τη λήξη, υπογράφοντας τη μεγάλη νίκη των Περιστεριωτών που έκαναν το 2/2.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 42-39, 58-62, 73-76

Προμηθέας (Γιατράς): Κασελάκης 13, Γκίκας, Λίποβι 11(2), Έλις 8, Μπράουν 9, Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 5 (1), Μέιερ 6, Γερομιχαλός, Χολ 12 (2), Παρκς 2

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 15, Χάροου 14 (1), Γκρέι 7 (1), Σίρκο 2, Ντάνιελ 9 (11 ριμπάουντ), Μουράτος 7, Φιλιππάκος, Κλαρκ 9 (1), Αγραβάνης, Μπεντίλ 13 (1)