Η ιστορία λέει Ατρόμητος στον τελικό (Video Fentagin)

Ιστορική πρόκριση, για πρώτη φορά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, πανηγύρισε στο κατάμεστο Πανθεσσαλικό ο Ατρόμητος, που απέσπασε 0-0 από τον τοπικό Ολυμπιακό και με το υπέρ του 2-1 από τον πρώτο αγώνα φτερουγίζει στο ραντεβού με την ιστορία.

Ο Γιώργος Δώνης και οι ποδοσφαιριστές πήραν την πιο γλυκιά ισοπαλία στην ιστορία του συλλόγου και πηγαίνουν στον μεγάλο τελικό του ΟΑΚΑ.

Απόλυτα δίκαιη η πρόκριση της ομάδας μας, με καλά διαβασμένους τους ποδοσφαιριστές, πέρασαν ανώδυνα το πρώτο ημίχρονο όπου είχαν χάσει ήδη την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Καμαρά στο 20’, ενώ στην επανάληψη είχαν ακόμα περισσότερες ευκαιρίες.

Αποκορύφωμα ήταν το σουτ του Αναστασάκου στο αριστερό δοκάρι στο 72’, ενώ ο Καμαρά είχε «προειδοποιήσει» νωρίτερα με την ευκαιρία που είχε στο 69’.

Ο Αναστασάκος στο 90’ νικήθηκε από τον Γιακούποβιτς και στις καθυστερήσεις ο Σαγκανόφσκι είχε σουτ άουτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γιακούποβιτς, Ζέλεσι, Ζαραδούκας, Σανκαρέ, Ντολεζάι, Άλβαρες, Ρόκας (63′ Ακόστα), Ούμπιντες, Μόνχε, Μπρέσκα (56′ Μαρτίν), Σολάκης (78’ Νέμεθ).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Νάστος, Ολιβέιρα, Σαρμιέντο (83’ Σαμπού), Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Σαγκανόφσκι, Μπρίτο (58′ Τάτος), Καμαρά (70′ Αναστασάκος).