Διαγόρας-Ατρόμητος:0-1

Με το γκολ του Σαγκανόφσκι στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ατρόμητος πήρε την νίκη στην Ρόδο με 1-0 και πέρασε στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Για τρίτη φορά στην ιστορία του ο Ατρόμητος προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι δύο προηγούμενες ήταν στις περιόδους 1991-92 και 2007-08.

Ο Ατρόμητος που είχε την υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα πήρε την νίκη στο Δημοτικό Στάδιο της Ρόδου με 1-0.

Οι δύο ομάδες παρουσίασαν πολύ κακό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο Ατρόμητος ήταν αυτός που είχε τις λιγοστές φάσεις και τελικά σκόραρε στο 33ο λεπτό μετά άπο κόρνερ του Καραλή και κεφαλιά του Σαγκανόφσκι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό για τις 2 ομαδες, με τον Ατρόμητο να μην δέχεται φάσεις στα καρέ του.

Ο αγώνας έληξε με τον Ατρόμητο να περνάει στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, με 2 νίκες υπέρ του Διαγόρα με 2-0 και 0-1.

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Ρόδου

Διαιτητής/ Βοηθοί: Κύρκος (Ηπείρου)/ Αργυρός (Αθηνών), Αναστόπουλος (Αρκαδίας)

Διαγόρας (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τάμπασης (46′ Τυρέλης), Απ. Σκόνδρας, Σαλαμαστράκης, Ρέγες (61′ Πεταυράκης), Σπάρταλης, Γκούντμαν, Γεωργίου (61′ Φράγκος), Προβατίδης, Ταραχούλσκι, Πουλόπουλος, Πλάτανος.

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Νάστος, Σαμπού, Σφακιανάκης, Μπαζίνσκι, Νεμπεγλέρας (68′ Μπρίτο), Αναστασάκος (81′ Καμαρά), Σαρμιέντο, Σαγκανόφσκι (63′ Καραγκούνης), Σκόνδρας, Καραλής.

Κίτρινες κάρτες: Γκούτμαν (19′, Διαγόρας), Απ. Σκόνδρας (77′, Διαγόρας)

Σκόρερ: Σαγκανόφσκι (33′, Ατρόμητος)

Λόγω των κακών καιρικών συνθηκών η αποστολή της ομάδας δεν μπόρεσε να επιστρέψει στην Αθήνα. Η βραδινή πτήση ακυρώθηκε κι έτσι η ομάδα θα διανυκτερεύσει στη Ρόδο. Καιρού επιτρέποντος η ομάδα θα επιστρέψει στη βάση της με την αυριανή πρωινή πτήση που είναι προγραμματισμένη για τις 11.00