Δεν κρατιέται ο ΓΣΠ!

Τρένο δίχως στάση το Περιστέρι! Η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη έφτασε στην 8η συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας με 78-66 του ΕΦΑΟ Ζωγράφου και εδραιώθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Ο Σπύρος Μαγκούνης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Μάνταζαρη (13π.), Καπώνη (11π.) και στην τελευταία περίοδο τον Παππά (13π.). Έπειτα από ένα σχεδόν ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (15-18), ο ΓΣΠ πήρε στα χέρια του τα ηνία της αναμέτρησης, καθώς έτρεξε ένα επιμέρους 1-16, για να προηγηθεί με 16-34 στο 14΄38΄΄, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μειώνοντας σε 34-39, σκορ με το οποίο οι δυο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην συνέχεια οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη με εφαλτήριο τους, την πολύ καλή άμυνα, διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του δευτέρου εικοσαλέπτου, φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά μέχρι και το +12, χωρίς να κινδυνέψουν, ουσιαστικά, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων και με σωστή διαχείριση έφτασαν σε μια ακόμη νίκη (66-78) την 19η στο φετινό πρωτάθλημα!

Σημαντική ήταν για μια ακόμη φορά η συμβολή των φιλάθλων του Περιστερίου που έκαναν και το κλειστό του Ζωγράφου να μοιάζει με το Κλειστό και μετά το τέλος του ματς πανηγύρισαν την επιτυχία μαζί με τους παίκτες και το τεχικό τιμ.

Επόμενος αντίπαλος του ΓΣ Περιστερίου είναι ο Παπάγου την Κυριακή (26/3) στο Κλειστό.

Δεκάλεπτα: 15-18, 34-39, 53-60, 66-78

Διαιτητές: Τσαχάκης, Λαζαρίδης

ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 10(1), Γκόντγουιν, Γκαβασιάδης 13(1), Γεωργοπαπαδάκος 8(1), Νάκης, Σαμοθράκης 7(1), Καστανιώτης 6, Λεγκίκας 16(1),Γεωργιάδης 3(1), Ξύδης 3(1), Κοψιάς.

ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Παππάς 13, Ντακούλιας 2, Γοργόνης, Μαγκουνής 19(1), Πολυτάρχου 9, Παπαντωνάκος 2, Μάντζαρης 13(2), Λυκογιάννης 7(1), Κατιάκος, Γκιουζέλης 2, Καπώνης 11(3), Χουγκάζ Ρ.