Βήμα παραμονής στο «κολασμένο» κλειστό για το Γ.Σ. Περιστερίου (video)

Η μαχητικότητα των παικτών μας μαζί με τη δύναμη της εξέδρας έκαμψαν την αντίσταση της Καβάλας και έδωσαν τη νίκη στο Περιστέρι με 81-72.

Μάντζαρης, Πάρκερ και Μίτσελ έπιασαν εξαιρετική απόδοση και μαζί με την υπόλοιπη ομάδα οδήγησαν το παιχνίδι σε μια καθοριστική νίκη για την παραμονή στην Basket League ΟΠΑΠ.

Μέχρι τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Καβάλα, που είχε “αναλάβει” το ρυθμό του αγώνα από τη δεύτερη περίοδο, είχε τον έλεγχο.. Προηγήθηκε με 33-43.

Το Περιστέρι άρχισε σταδιακά να “ροκανίζει” τη διαφορά. Μείωσε σε 44-48 στο 25’30” ενώ πέρασε μπροστά 53-52 μόλις 27” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ανέλαβε δράση ο Αντώνης Μάντζαρης… Με 3/3 τριποντα το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 64-57. Η αντίδραση της Καβάλας ήταν άμεση καθώς ισοφάρισε 64-64 στο 35′ ενώ πέρασε μπροστά 64-66 στο 36′.

Το Περιστέρι πήρε προβάδισμα 70-66 ενώ απέμεναν 2’39” για το τέλος μετά από καλάθι κι εύστοχη βολή (μετά από φάουλ) του Σμους Πάρκερ. Όμως η Καβάλα “απαντησε” και πάλι καθώς πέρασε 70-71 μόλις 1’47” πριν το τέλος (καλάθι κι εύστοχη βολή του Ουίλιαμ Κόλεμαν).

Δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Πέτρουλα, ένα λάθος του Ατσάρα κι ένα καλάθι του Μίτσελ έδωσαν προβάδισμα με 74-71 στο Περιστέρι. Ο Αντώνης Μάντζαρης έκλεψε τη μπάλα από τον Ταϊρού, κέρδισε φάουλ και με 2/2 ελεύθερες βολές πήγε τη διαφφορά στο +5 (σκορ 76-71) ενώ απέμεναν 43” για τη λήξη.

Ο Στεφανίδης είχε 1/2 βολές, ο Πάρκερ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και το Περιστέρι προηγήθηκε 79-72 ενώ απέμεναν 20” για το τέλος. Το άστοχο σουτ του Δεμερτζή και οι 2/2 βολές του Μάντζαρη ήταν οι τελευταίες φάσεις του αγώνα.

Με το τελικό 81-72 το Περιστέρι κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του (-5) από τον αγώνα του πρώτου γύρου.

Δεκάλεπτα: 22-19, 31-39, 53-54, 81-72

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σώμος, Γκούμα

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 5 (4 ασίστ), Κομποδιέτας 8 (1), Πάρκερ 21 (4 τρίπ., 3 ασίστ), Κανονίδης, Μάντζαρης 23 (3 τρίπ., 3 κλεψ.), Μίτσελ 16 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Χάινς 2, Πέτρουλας 2, Γαλιώτος 4.

Καβάλα (Αλεξανδρής): Πάνος 2, Αρμπετ 18 (3 τρίπ., 7 ριμπ.), Καλαμπάκας, Στυλιανού, Στεφανίδης 12 (3 τρίπ., 6 ασίστ), Δεμερτζής 1 (3 ασίστ),Βελισσαρίου, Ταϊρού 6 (6 ριμπ.), Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 16 (7 ριμπ.), Ατσάρα 15 (2).

*Πραγματική κόλαση δημιούργησαν οι φίλαθλοι του Περιστερίου σήμερα στο Κλειστό δίνοντας ώθηση για τη νίκη στους παίκτες της ομάδας.

*Παρά το παιχνίδι Ξάνθη-Ατρόμητος αρκετοί φίλαθλοι της πόλης προτίμησαν τη βοήθεια στο Γυμναστικό Σύλλογο Περιστερίου για την παραμονή.

*Στο γήπεδο βρέθηκε και ο Δήμαρχος Περιστερίου Ανδρέας Παχατουρίδης, μαζί με τους συνεργάτες του, στηρίζοντας την ομάδα με φωνή μέχρι το τελευταίο λεπτό.