Αυτό, ναι, ήταν Περιστέρι!

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του επί θητείας Νίκου Παπανικολόπουλου, το Περιστέρι επικράτησε πολύ εύκολα του Προμηθέα με 78-64, υπερκαλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας από το ματς στην Πάτρα στον πρώτο γύρο (64-60).

Σούπερ το Περιστέρι στην επιστροφή του μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με επιβλητική εμφάνιση του Προμηθέα με 78-64, έφτασε στο 12-7, ισοβαθμώντας με την ομάδα της Πάτρας και μάλιστα με το +14 υπερκάλυψε τη διαφορά από την ήττα του τον πρώτο γύρο, όταν έχασε με 64-60.

Κορυφαίος για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν ο Μορέιρα που έκανε… πλάκα στη ρακέτα με 20 πόντους (9/12 εντός πεδιάς) και 10 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν οι Σαλούστρος (13π.), Χάτσερ (13π., 5 ασ.) και Γκρέι (11π.).

Από πλευράς Πατρινών, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης (που καταχειροκροτήθηκε πριν από την έναρξη του αγώνα) με 14 πόντους και τον ακολούθησε ο Κασελάκης με 12.

Το ματς

Πολύ νωθρά και με την αστοχία να χαρακτηρίζει τις προσπάθειές τους άρχισαν την αναμέτρηση οι παίκτες των δύο ομάδων, με τον Προμηθέα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-8) χάρη στα τρίποντα των Φίλερ και Μπελ. Ωστόσο, το Περιστέρι δεν παρέκκλινε από το σχέδιό του, άρχισε να… φορτώνει την μπάλα στον Μορέιρα και από τη στιγμή που στην εξίσωση μπήκαν οι Χάτσερ και Γκρέι μπήκαν στην εξίσωση, το Περιστέρι έφτασε στο 16-10, που έγινε 16-13 με τρίποντο στη λήξη της περιόδου.

Σε ανάλογο τέμπο η δεύτερη περίοδος για τους Περιστεριώτες που συντηρούσαν μια διαφορά πέντε-έξι πόντων, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από τον Προμηθέα που έβρισκε επιθετικές λύσεις από την περιφέρεια, επιμένοντας πολύ σε αυτό το στυλ. Πέρα από τον Μορέιρα που ήταν η σταθερά στην επίθεση, Σαλούστρος και Γκρέι μπήκαν δυνατά στο σκορ, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι τα περίμεναν όλα από τον Μαυροκεφαλίδη, κλείνοντας το ημίχρονο στο 33-31.

Στην τρίτη περίοδο παρουσιάστηκε το καλύτερο Περιστέρι των καλύτερων μηνών. Αρχίζοντας πολύ δυναμικά με τρίποντα των Καράμπελα, Σαλούστρου και Γκρέι εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 (42-33) και χτυπώντας συνέχεια στον αιφνιδιασμό, η διαφορά όλο και ανέβαινε, με αποκορύφωμα ένα νέο τρίποντο του Χάτσερ που διαμόρφωσε το 60-45. Τελικά, η τρελή για το Περιστέρι τρίτη περίοδος έκλεισε με ένα προσωπικό καλάθι του Κέιν, που διαμόρφωσε το 62-48, ολοκληρώνοντας το 29-17 της περιόδου.

Με πολύ σωστή διαχείριση από πλευράς γηπεδούχων, στον Προμηθέα δεν επετράπη να επιστρέψει ποτέ στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Πέρα από τις σωστές επιλογές στην επίθεση, η άμυνα ήταν πάντα η σταθερά για το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου και έτσι το 78-64 προέκυψε με συνοπτικές διαδικασίες.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-31, 62-48, 78-64.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Winmasters (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης Γ. 1 (3 ριμπάουντ), Μορέιρα 20 (9/12 δίποντα, 2/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Καράμπελας 3 (1), Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 11 (2 τρίποντα, 4 λάθη), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 2, Σαλούστρος 13 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γόντικας 2, Κέιν 5 (1/7 σουτ, 3/4 βολές), Χάτσερ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κίνγσκλεϊ 6 (5 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπελ 6 (2/5 τρίποντα), Λίποβι 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 λάθη), Φίλερ 5 (1/5 τρίποντα), Τζόουνς 2, Χολ 6 (3/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπαμπ 3 (1/6 τρίποντα), Αγραβάνης Δ. 5 (1/4 τρίποντα), Μαυροκεφαλίδης 8 (2/7 σουτ), Κασελάκης 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ).