Απόλυτο Περιστέρι! (video)

Κανένα περιθώριο αμφισβήτησης δεν άφησε στην Κηφισιά το Περιστέρι στο κλειστό της Τζων Κένεντι, καθώς επικράτησε 82-65, φτάνοντας στο 2/2 και δείχνοντας σαβή βελτίωση συγκριτικά με το πρώτο ματς στην Ελευσίνα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Καραγιάννη ήταν ο Κατιάκος με 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Μαγκουνής με 15 και Παππάς με 11.

Από πλευράς φιλοξενούμενων που δυσκόλεψε τους Περιστεριώτες μόλις για ένα ημίχρονο, πρώτος σκόρερ ο Μοσχοβίτης με 14 πόντους και ο Ψαρόπουλος με 13, που ήταν και οι μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων.

img_9920

Το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους ήταν επιεικώς… μουδιασμένο καθώς η α’ περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 12-6 και στις αρχές της β’ περιόδου 16-8, αλλά στη συνέχεια με μεγάλο όπλο την άμυνά του, το Περιστέρι πήρε τα ηνία του ματς και με επιμέρους σκορ 31-14 έκλεισε προηγούμενο το α’ ημίχρονο, 39-30.

Από εκείνο το λεπτό το Περιστέρι δεν ξακανοίταξε πίσω και μπορεί να αγχώθηκε στις αρχές της δ’ περιόδου, αφού η Κηφισιά μείωσε σε 57-53, αλλά τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει του «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» από το 2/2, με την τελική διαφορά να φτάνει στο +17 (82-65).

Ακολουθεί η περιγραφή του αγώνα από τη σελίδα του ΓΣΠ:

Την δεύτερη του νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής πέτυχε ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου, που επικράτησε με 82-65 της ΑΕ Νέας Κηφισιάς.

Παρά το… μουδιασμένο ξεκίνημα (6-12, 8-16), η ομάδα μας, με εφαλτήριο την άμυνα, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 31-14 να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 39-30 και τον Σπύρο Μαγκουνή να έχει δώσει το «σάλπισμα» της αντεπίθεσης.

img_9961

Πλέον, τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους με τον ΓΣΠ να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα και τους αντιπάλους μας να προσπαθούν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης.

Ωστόσο, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν μέχρι το -4 (57-53) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους παίκτες του Νίκου Καραγιάννη, που δεν άφησαν άλλο περιθώριο αντίδρασης και με τον Κατιάκο να φορτώνει ασταμάτητα με πόντους το καλάθι της Κηφισιάς έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στο τελικό +17, με το 82-65 μα σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων.