Ήττα στις λεπτομέρειες για το Περιστέρι από τη Νίζνι

Ακόμα μία ήττα υπέστη το Περιστέρι στο Basketball Champions League, καθώς η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου λύγισε από τη Νίνζι με 82-76, ωστόσο παραμένει κανονικά σε τροχιά τετράδας.

Παρά το γεγονός ότι οι Περιστεριώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ και με διψήφιες διαφορές, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς, πέρασαν και μπροστά, αλλά στο τέλος του στοίχισαν τα λάθη (16) και το τραγικό του ποσοστό στις βολές.

Από την αρχή η Νίζνι κατάφερε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό στην αναμέτρηση και άρχισε να εδραιώνει το προβάδισμά της, με αποκορύφωμα στο 8’, όταν οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 21-12, με τους παίκτες του Παπανικολόπουλου να είναι άστοχοι και γενικότερα να μην μπορούν να βρουν επιθετικό ρυθμό.

Το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα των γηπεδούχων, που ήρθε από τη Λάρισα, Παρκς, ήταν καθοριστικός ενώ από την άλλη μεριά ο Γκρέι με δικά του σουτ έκλεισε τη διαφορά (23-18). Παρ’ όλα αυτά, η κατάσταση για το Περιστέρι ήταν ακόμα χειρότερη στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει στους 15 (36-21), ωστόσο και πάλι οι Περιστεριώτες αντέδρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο 45-38.

Στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι ήταν πιο συγκεντρωμένο και με μεγαλύτερη προσήλωση στο τι ζητούσε στο γήπεδο και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, με ηγέτη τον Χάτσερ. Μάλιστα, δεν άργησε να γυρίσει το ματς και έστω και με βραχεία κεφαλή, το Περιστέρι πέρασε μπροστά (55-56, 62-63) και έτσι έκλεισε την τρίτη περίοδο.

Καθοριστική σημασία στους ρόλους που είχαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι είχε η έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ένα σερί 10-0, περνώντας μπροστά στο σκορ με 72-63. Βασιλόπουλος και Χάτσερ ανέλαβαν δράση, μείωσαν σε 72-68 και 74-73 με γκολ-φάουλ του Μόουζες, ωστόσο ο Μπράουν έκανε τη ζημιά, καθώς με τρίποντο έγραψε το 77-73. Το ματς τελικά κρίθηκε στις βολές, καθώς στο 78-75 ο Μορέιρα κέρδισε το φάουλ, αλλά έκανε μόνο ½ βολές, γεγονός που έγειρε την πλάστιγγα οριστικά στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-38, 62-63, 82-76

Νίζνι (Λούκιτς): Μπαμπούριν 6 (2), Μπράουν 17 (3/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζένκινς 19 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Κομόλοφ 9 (3/4 τρίποντα), Παρκς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αντίποφ, Αστάπκοβιτς 6, Γκάνκεβιτς, Στρέμπκοφ 5, Γουίλις 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζμπάνοφ

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 2, Κάζινς 4, Χάτσερ 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μορέιρα 18 (7/9 δίποντα, 4/7 βολές), Μόουζες 10 (1), Μπλέικ, Γόντικας, Γκρέι 15 (4/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καράμπελας 2, Σαλούστρος, Σκορδίλης 1, Βασιλόπουλος 10 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)