Άτυχο το Περιστέρι αποκλείστηκε με τρίποντο στην εκπνοή

Το Περιστέρι γύρισε από το -18, έφτασε μια ανάσα από την παράταση, όμως ένα τρίποντο του Ζόρικς στο 1.1΄΄ για τη λήξη έκοψε τα… φτερά του Περιστερίου.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ηττήθηκε 60-57 από τη Ρίγα στη Λετονία, για την 6η και τελευταία αγωνιστική του 5ου ομίλου, με τους γηπεδούχους να «τερματίζουν» στην προνομιούχο δεύτερη θέση και να παίρνουν το «εισιτήριο» για τη φάση των «16» (πλέι οφ) της διοργάνωσης.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα… τελικού για το Περιστέρι. Στην πράξη όμως, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκριση.

Με τον Κάιλ Άλμαν να σκοράρει κατά ριπάς στο πρώτο δεκάλεπτο και τον Άρτις Άτε να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, η Ρίγα έφτασε στο +10 (14-4 στο 7′) αρχικά και στο +18 (28-10 στο 13′).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμα τους (40-27).

Με «όπλο» την δράση του Γιάννη Μπουρούση κοντά στο καλάθι και τον Χρήστο Σαλούστρο να προσφέρει πολλές λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, το Περιστέρι έκανε σπουδαία προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο.

Σε τέτοιο βαθμό που με πέντε σερί πόντους του Σαλούστρου, η διαφορά έπεσε από το -15 (44-29 στο 23′) στο -3 (46-43 στο 28′). Οι κακές επιθετικές επιλογές όμως δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να πάρουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν όλο και πιο ικανοί για τη νίκη. Πίεσαν την μπάλα, οδήγησαν τη Ρίγα σε κακές επιλογές στην επίθεση και χάρη σε πέντε πόντους από τον Ζήση Καράμπελα (τρίποντο) και τον Γιάννη Μπουρούση (δίποντο), ισοφάρισαν σε 57-57 στα 5.5” για το τέλος.

Ο Κρίστερς Ζόρικς όμως έβαλε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο στο 1.1” για το φινάλε και έδωσε τη νίκη – πρόκριση στη Ρίγα.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57.

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Άλμαν 17 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κάιζερ 3 (1/6 σουτ, 12 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μάντσεν 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Σκέλε 10 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζόρικς 10 (2), Άτε 11 (3/9 τρίποντα), Κοχς, Πινέιρο 4 (0/5 τρίποντα), Βίτολς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 19 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Κρόκετ 8 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΛιν 4 (2/10 σουτ, 10 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 11 (3/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ασίστ), Σαλούστρος 5 (1), Χάροου, Τζόουνς 2 (1/9 δίποντα, 0/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Καράμπελας 8 (2), Βασιλόπουλος.