Άρης-Περιστέρι: 77-61

Το Περιστέρι δεν προχώρησε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Εκτός Κυπέλλου Ελλάδας έμεινε το Περιστέρι χάνοντας 77-61 στη Θεσσαλονίκη από τον Αρη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του θεσμού.
Η ομάδα μας πλήρωσε την τραγική της εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο (30-13 το επιμέρους σκορ), αλλά και γενικότερα την αστοχία στα τρίποντα (25%), στις βολές (65%) και τα πολλά λάθη (17) που έκανε.
Το Περιστέρι προηγήθηκε 3-7 στο 4ο λεπτό, αλλά δεν είχε λύσεις για τα τρίποντα του Ταπούτου. Ο έμπειρος φόργουορντ με 3/3 έβαλε τον Αρη μπροστά 17-11 στο 10΄.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση άλλαξε: το τραγικό 18% (2/11) στα δίποντα έδωσε τη θέση στου στο αξιοπρεπές 60% (6/10) και η ομάδα μας από το εις βάρος της 25-18 πέρασε μπροστά με 25-27. Η σχετικά καλύτερη εμφάνιση επιβραβεύτηκε με την επιμέρους νίκη 16-21 στη Β’ περίοδο, αλλά το επόμενο δεκάλεπτο ήταν παράδειγμα προς… αποφυγή.
Μετά το ημίχρονο (33-32), η ομάδα μας πέρασε μπροστά (35-36 στο 22’) αλλά ακολούθησε σερί 18-0 (!) των γηπεδούχων που έκανε το σκορ 51-36 στο 26′. Η διαφορά έφτασε και το +20 (63-43) στο 29′.
Στην πρώτη περίοδο ο Βεργίνης αποχώρησε τραυματισμένος στο γόνατο.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 16-21, 30-13, 14-16.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Ντάστον 4, Ταπούτος 18 (3), Τάκερ 18, Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 11, Χαραλαμπίδης 2, Κουμπούρας 8, Μπορόβνιακ 14, Χρυσικόπουλος, Βεργίνης.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 7, Κινγκ 15 (3), Παπανικολάου 11 (1), Σκοτ 7 (1), Πέτρουλας 5, Σένσλι, Λούμπι 11, Μότσνικ 5.