• Τρίτη, 25 Ιούνιος, 2019

Πρόγραμμα δράσεων των ΚΕ.ΦΙ. Περιστερίου το μήνα Ιανουάριο

Peristeri News
Ιανουάριος04/ 2019

Το Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής & Ισότητας (Γραφείο Υποστήριξης Τρίτης Ηλικίας) του Δήμου Περιστερίου ανακοινώνει το πρόγραμμα δράσεων Κέντρων Φιλίας (ΚΕ.ΦΙ.), πρώην ΚΑΠΗ του μηνός Ιανουαρίου:

  1. Επίσκεψη στην έκθεση του αεροδρομίου «Ελ.Βενιζέλος».
ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ
7ο ΚΕ.ΦΙ. Παρασκευή 11/1/2019 &

Δευτέρα 14/1/2019 &

Τρίτη 15/1/2019

2ο ΚΕ.ΦΙ. Τετάρτη 16/1/2019 &

Πέμπτη 17/1/2019

1ο ΚΕ.ΦΙ. Παρασκευή 18/1/2019 &

Δευτέρα 21/1/2019

6ο ΚΕ.ΦΙ. Τρίτη 22/1/2019 &

Τετάρτη 23/1/2019

5ο ΚΕ.ΦΙ. Πέμπτη 24/1/2019 &

Παρασκευή 25/1/2019

3ο ΚΕ.ΦΙ. Δευτέρα 28/1/2019 &

Τρίτη 29/1/2019

9ο ΚΕ.ΦΙ. Τετάρτη 30/1/2019 &

Πέμπτη 31/1/2019

 

Ώρα αναχώρησης: 8:30 πμ

Ώρα επιστροφής :  15:30 μμ

 

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

1.ΚΟΠΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗΣ ΠΙΤΑΣ

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΩΡΑ
9ο ΚΕ.ΦΙ. Δευτέρα 21/1/2019 10 πμ
7ο ΚΕ.ΦΙ. Τρίτη 22/1/2019 9.30 πμ
1ο ΚΕ.ΦΙ. Τετάρτη 23/1/2019 10.30 πμ
2ο ΚΕ.ΦΙ. Πέμπτη  24/1/2019 9.30 πμ
8ο ΚΕ.ΦΙ. Παρασκευή 25/1/2019 10.30 πμ
6ο ΚΕ.ΦΙ. Τρίτη 29/1/2019 11.30 πμ
5ο ΚΕ.ΦΙ. Πέμπτη 31/1/2019 10.30 πμ

 

β) Το 1ο Τμήμα ΚΕΦΙ πρόκειται να πραγματοποιήσει εκδήλωση με θέμα

¨Αφιέρωμα στις χαμένες πατρίδες¨, την Τετάρτη 30/1/2019 και ώρα 10.30 πμ.

 

 

ΟΜΑΔΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ  ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

1.Ομάδες θεραπευτικής γυμναστικής

(Οι ομάδες θεραπευτικής γυμναστικής γίνονται από τους Φυσιοθεραπευτές του Τμήματος).

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
1ο Κάθε Τρίτη

&

Κάθε Παρασκευή(στο Άλσος Περιστερίου)

9-10 πμ

 

&

9-10 πμ

Νικολαίδου Αρετή
2ο Κάθε Δευτέρα 11.30-12.30 μμ Μπεσχένη Παναγιώτα
3ο Κάθε Πέμπτη

(α΄ομάδα)

&

Κάθε Παρασκευή

(β΄& γ΄ομάδα)

12.30-13.15 μμ

&

11.30-12.15 μμ,12.15-13 μμ

Φανός Χαράλαμπος
5ο Κάθε Δευτέρα 12.15-13 μμ Φανός Χαράλαμπος
6ο Κάθε Τετάρτη 12.15-13.15 μμ Φανός Χαράλαμπος
7ο Κάθε Τετάρτη 9-10 πμ Νικολαίδου Αρετή
8ο Κάθε Δευτέρα 8.30-9.30 πμ(α΄ομάδα)

&

9.30-10.30 πμ

(β’ ομάδα)

Μπεσχένη Παναγιώτα
8ο Κάθε Πέμπτη 8.30-9.30 πμ Νικολαίδου Αρετή
9ο Κάθε Τετάρτη 9-10 πμ Μπεσχένη Παναγιώτα

 

2.Ομάδες  υποστήριξης

(Οι ομάδες  υποστήριξης γίνονται από Κοινωνικούς Λειτουργούς του Τμήματος)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
1ο-8ο Κάθε Τρίτη 12-13.30 μμ Γαλανοπούλου Χριστίνα
3ο-5ο Κάθε Τρίτη 9.30-11 πμ Γαλανοπούλου Χριστίνα
7ο Κάθε Πέμπτη 12-13.30 μμ Γαλανοπούλου Χριστίνα
9ο Κάθε Δευτέρα 10.30-12 μμ Μαρουλάκης Νίκος

 

  1. Ομάδα νοητικής ενδυνάμωσης «Μαθαίνω να μην…ξεχνάω ή Ακονίζω το μυαλό μου»

(Οι ομάδες  νοητικής ενδυνάμωσης γίνονται από Κοινωνικούς Λειτουργούς ή Επισκέπτες Υγείας των ΚΕ.ΦΙ.)

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
1ο Κάθε Τετάρτη 12-13 μμ Θεοδωρίδου Μυροφόρα
2ο Κάθε Τετάρτη 11-12 μμ Παπαδάκη Ευφροσύνη
3ο Κάθε Δευτέρα 9-10 πμ

&

11.30 πμ-12.30 μμ

Θεοδωρακάκη Χαρούλα
5ο Κάθε Πέμπτη 9.30-10.30 πμ Θεοδωρακάκη Χαρούλα
6ο Κάθε Δευτέρα 10-11 πμ Παπαδάκη Ευφροσύνη
8ο Κάθε Παρασκευή 12-13 μμ Θεοδωρίδου Μυροφόρα

Κολοβού Αλεξάνδρα

9ο Κάθε Παρασκευή 10-11 πμ Βασιλείου Νίκος

 

3α.  Στο 9ο ΚΕ.ΦΙ. διενεργούνται τεστ και ασκήσεις αξιολόγησης μνήμης τις παρακάτω ημερομηνίες:

 

ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
Κάθε Τετάρτη 10-11 πμ Βασιλείου Νίκος Ασκήσεις μνήμης με χρήση Η/Υ σε συνεργασία με την εταιρεία SINGULAR
Κάθε Παρασκευή 10-11 πμ Βασιλείου Νίκος Διενέργεια γραπτού τεστ αξιολόγησης μνήμης και πρώιμης διάγνωσης

 

4.Ομάδα ενίσχυσης μνήμης & Συναφών Διαταραχών Alzheimer & Τεστ μνήμης στον Συμβουλευτικό Σταθμό που εδρεύει στο 7ο ΚΕΦΙ.

Η ομάδα ενίσχυσης μνήμης και τα τεστ μνήμης, γίνονται σε συνεργασία με την ψυχολόγο κα Καραγιάννη Χρ.

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΟΜΑΔΑΣ
7ο Κάθε Παρασκευή 9-10 πμ Τσέλιος Δημήτρης ,Παπαδάκη Ευφροσύνη
7ο Κάθε Παρασκευή 10.30 πμ Τεστ μνήμης με ραντεβού

 

5.Ομάδα εργοθεραπείας

Η ομάδα εργοθεραπείας γίνεται από την εργοθεραπεύτρια του ΚΕ.ΦΙ.

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
6ο Κάθε Τρίτη 9-10 πμ Παπαδομανωλάκη Ελένη (Εργοθεραπεύτρια)

 

6.Θεατρική ομάδα

Η θεατρική  ομάδα γίνεται από την Κοινωνική Λειτουργό του ΚΕ.ΦΙ.)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
1ο Κάθε Δευτέρα 11-12  μμ Αναστασοπούλου Αγγελική

(Κοινωνική Λειτουργός)

9ο Κάθε Πέμπτη 12-14 μμ Μαρουλάκης Νίκος (Κοινωνικός Λειτουργός),

Πούλτζα (μέλος-εθελόντρια)

 

7.Ομάδες χορωδίας

(Οι ομάδες χορωδίας γίνονται από εθελοντές-μέλη σε συνεργασία  με τους υπεύθυνους του κάθε ΚΕ.ΦΙ.)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
1ο Κάθε Τετάρτη 9.30-10.30 πμ Παγκάλου Μαρία

(εθελόντρια)

2ο Κάθε Τρίτη 11-12  μμ Λώλου Μαρία
3ο Κάθε Τρίτη 11-12.30 μμ Θεοδωρακάκη Χαρούλα
5ο Κάθε Πέμπτη 10.30-11.30 πμ Θεοδωρακάκη Χαρούλα
6ο Κάθε Τρίτη

&

Κάθε Πέμπτη

10-11 πμ

&

11-12 μμ

Μαζαράκη Άννα
7ο Κάθε Παρασκευή 10 πμ-12 μμ              Λουζή Παναγιώτα

(εθελόντρια)

8ο Κάθε Πέμπτη 10-11.15 πμ Θεοδωρίδου Μυροφόρα

Παπούλια Ιωάννα(εθελόντρια)

9ο Κάθε Τρίτη 9-10 πμ            Πάγκαλου Μαρία

(εθελόντρια)

 

8.Ομάδες χορού

( Οι ομάδες χορού γίνονται από εθελόντρια-μέλος σε συνεργασία  με τους υπεύθυνους του κάθε ΚΕ.ΦΙ.)

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
1ο Κάθε Δευτέρα 9.30-10.30 πμ Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)
2ο Κάθε Τετάρτη 9.45-10.45 πμ Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)
3ο Κάθε Δευτέρα 11-11.45 πμ

(α’ ομάδα)

&

12-12.45 μμ

(β’ ομάδα)

Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)
5ο Κάθε Πέμπτη 11.30-12.15 μμ Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)
6ο Κάθε Πέμπτη 10-11 πμ Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)
7ο Κάθε Τρίτη 9.30-10.30 πμ

&

10.30-11.30 πμ

Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)
8ο Κάθε Παρασκευή 9.30-10.30 πμ

(α’ ομάδα)

10.30-11.30 πμ

(β’ ομάδα)

Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)
9ο Κάθε Τετάρτη 11-12 μμ

(α΄ ομάδα)

12-13 μμ

(β’ ομάδα)

Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)

 

  1. Πολιτιστική ομάδα

(Οι πολιτιστικές  ομάδες γίνονται από τους  Κοινωνικούς Λειτουργούς του κάθε ΚΕ.ΦΙ..)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
1ο Τετάρτη

(2 φορές/μήνα)

11-12 μμ Αναστασοπούλου Αγγελική
2ο Κάθε Τρίτη 10-11 πμ Λώλου Μαρία
6ο Τετάρτη

(1 φορά/μήνα)

9-10 πμ Μαρουλάκης Νίκος
9ο Δευτέρα

(1 φορά/μήνα)

12-13 μμ Μαρουλάκης Νίκος

 

10.Ομάδες χειροτεχνίας

(Οι ομάδες χειροτεχνίας γίνονται από εθελοντές – μέλη σε συνεργασία  με τους υπεύθυνους του κάθε ΚΕ.ΦΙ.)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
1ο Κάθε Τρίτη

&

Κάθε Παρασκευή

10.30-11.30 πμ

&

10.30-12.30 μμ

Μαλαπάνη  Δήμητρα (εθελόντρια)

&

Φωτεινέα Αγγελική

(εθελόντρια)

2ο Κάθε Πέμπτη 10-12 πμ Λώλου Μαρία
3ο Κάθε Δευτέρα (α΄ομάδα)

&

Κάθε Πέμπτη

(β’ ομάδα)

10-11 πμ

&

11-13 μμ

Λαμπαδινού Φλώρα

(εθελόντρια)

&

Ζαγκουδάκη Δέσποινα (εθελόντρια)

6ο Τρίτη

(2 φορές/μήνα)

11-12 μμ Μαζαράκη ‘Αννα
7ο Κάθε Τετάρτη 10.30-12.30 μμ Ιωακείμ Πολυξένη Στυλιανοπούλου Γεωργία

(εθελόντριες)

9ο Κάθε Πέμπτη 10-12 μμ Αντωνοπούλου Αργυρώ, Γιαννίκου Εύα

(εθελόντριες)

 

11.Ομάδα λογοτεχνίας

(Οι ομάδες λογοτεχνίας γίνονται από εθελοντές – μέλη και  με τους Κοινωνικούς Λειτουργούς των ΚΕ.ΦΙ.)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
1ο Τετάρτη

(2 φορές/μήνα)

11-12 μμ Αναστασοπούλου Αγγελική
5ο Κάθε Παρασκευή 10-11 πμ Θεοδωρακάκη Χαρούλα
6ο Κάθε Τετάρτη 10.30-12 μμ Μαρουλάκης Νίκος
8ο Κάθε Τρίτη 9-10.30 πμ Θεοδωρίδου Μυροφόρα

& Κατσούλη Γεωργία (εθελόντρια)

9ο Κάθε Τρίτη 10.30-12 μμ Μαρουλάκης Νίκος

 

12.Ομάδα ζωγραφικής

(Οι ομάδες ζωγραφικής γίνονται από εθελόντριες σε συνεργασία  με τους υπεύθυνους του κάθε ΚΕ.ΦΙ.)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
3ο Κάθε Τετάρτη

(α’ ομάδα)

&

Κάθε Πέμπτη

(β’ ομάδα)

8.45-10.45 πμ

&

8.30-10.30 πμ

Κουστέρη Εύα (εθελόντρια)
8ο Κάθε Τρίτη 11-13 μμ Ταμπάκη Λίτσα

(εθελόντρια)

9ο Κάθε Παρασκευή 11-13 μμ Ταμπάκη Λίτσα

(εθελόντρια)

 

13.Εκμάθηση ξένων γλωσσών

(Η ομάδα εκμάθησης ξένων  γλωσσών γίνεται από εθελόντρια-μέλος   σε συνεργασία με τον υπεύθυνο του ΚΕ.ΦΙ.)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
7ο Κάθε Πέμπτη

(ομάδα  Γερμανικών)

11-12 μμ Πρεφτίτση Σταματία

(εθελόντρια)

9ο Κάθε Πέμπτη

(ομάδα Αγγλικών)

9-10 πμ  

Σκουμπρή Ελένη

(εθελόντρια)

 

  1. Ομάδα μουσικής

(Η ομάδα μουσικής γίνεται από εθελοντή – μέλος σε συνεργασία με τον υπεύθυνο του ΚΕ.ΦΙ.)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
9ο Πέμπτη

(1 φορά/μήνα)

12-13 μμ Κυπραίος Μανώλης (εθελοντής)

 

  1. Ομάδα μαγειρικής & ζαχαροπλαστικής

(Η ομάδα μαγειρικής & ζαχαροπλαστικής γίνεται από την φυσιοθεραπεύτρια του ΚΕ.ΦΙ.)

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
9ο Κάθε Παρασκευή 9-10 πμ Μπεσχένη Παναγιώτα

 

16.Ομάδα ανθοκομικής

( Η ομάδα ανθοκομικής γίνεται από εθελόντρια σε συνεργασία με τον Κοινωνικό Λειτουργό)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
9ο Κάθε Δευτέρα 8.30-9.30 πμ Παπανικολάου Ευφροσύνη (εθελόντρια)

 

17.Όμάδα πλεκτικής

(Η ομάδα πλεκτικής γίνεται από εθελόντρια-μέλος σε συνεργασία με τον Κοινωνικό Λειτουργό)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
6ο Κάθε Παρασκευή 10-12 πμ Ρηγάτου Μαρία (εθελόντρια)