Το αφεντικό –και στη Λευκάδα- είναι το Περιστέρι!

Απτόητος για τον τίτλο και την άνοδο! Σε ένα ματς που φρόντισε να το κάνει… ντέρμπι, ο ΓΣΠ πέρασε τελικά και από τη Λευκάδα, επικρατώντας της Δόξας με 72-67 και έκανε το 6/6 στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή. Κορυφαίοι για την ομάδα του Νίκου Καραγιάννη οι Κίκι Κλαρκ (18π., 5/8 τρίπ., 5 ασίστ), Σιγκούνας (18π., 7/11 δίπ., 9 ριμπάουντ), Σκορδίλης (12π., 5/5 δίπ.).

Ο ΓΣΠ προηγήθηκε με 14-21, στο τέλος της πρώτης περιόδου, ωστόσο δεν κατάφερε να αυξήσει αυτό του το προβάδισμα μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά (30-32).

Αντίθετα μετά από μια κακή πρώτη περίοδο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 46-42, ωστόσο αυτό φάνηκε ότι αφύπνισε τους παίκτες του Νίκου Καραγιάννη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για την ομάδα, η οποία επέβαλλε την ανωτερότητα της και με «όπλο» την αδιαμφισβήτητη ποιότητα που διαθέτει σκόραρε 30 πόντους, φτάνοντας  στην τελική επικράτηση, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν σε αυτόν τον ρυθμό.

Ο Αλέξανδρος Σιγκούνας (18π., 9ριμπ.) ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας την καλύτερη του εμφάνιση με την κυανοκίτρινη φανέλα, ενώ σταθερή αξία αποδείχτηκε για ένα ακόμα ματς ο ΚιΚι Κλαρκ (18π.). Ο Γάιος Σκορδίλης συμπλήρωσε την τριάδα των πρωταγωνιστών για τον ΓΣΠ, όντας το σημείο αναφοράς μέσα στο καλάθι με 12 πόντους και απόλυτη ευστοχία στα δίποντα.

Τέλος, συγκλονιστική ήταν η παρουσία των οπαδών του Περιστερίου που ταξίδεψαν στο νησί του Ιονίου και δεν σταμάτησαν ούτε στιγμή να φωνάζουν, ενισχύοντας την αγαπημένη τους ομάδα.

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-32, 46-42, 67-72

Δόξα Λευκάδας (Χατζηκυριακίδης): Γιαλεσίδης 2, Τζόλος 6(1), Λιακόπουλος 20(3/4τριπ., 8ασ), Τσαλδάρης 4(1), Καλαμπάκας 8(9ριμπ), Πετρόπουλος 8(1), Ράπτης 5, Καμπουρίδης 2, Μπέμπης, Σταματέλος, Μάρκοβιτς 12.

ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 18(5/8τριπ., 5ασ), Παππάς, Μαγκουνής 5, Πολυτάρχου 5, Αγγέλου, Μάντζαρης 4, Σκορδίλης 12(5/5διπ.,), Σιγκούνας 18(7/11διπ., 9ριμπ.), Σίμτσακ 6, Δημητριάδης 2, Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 2.