Στην κορυφή και πάλι το Περιστέρι!

Επιστροφή στην κορυφή για τον Γυμναστικό Σύλλογο Περιστερίου, μετά τη νίκη του με 70-57 επί του Ιωνικού Νικαίας στον εξ αναβολής αγώνα για την 12η αγωνιστική του Α΄ ομίλου της Β΄ Εθνικής.

Η ομάδα μας, έχοντας σε ένα ακόμα παιχνίδι ως σταθερά την άμυνα, κατάφερε από το ξεκίνημα να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει ποτέ να ξεφύγει κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με πλεονέκτημα 6 πόντων (31-25) για τον ΓΣΠ.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και με τον Μαγκουνή να δίνει λύσεις στην επίθεση, συνεπικουρούμενος από τον Άλκη Παππά, οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη κατάφεραν για πρώτη φορά να χτίσουν διψήφια διαφορά (44-34), προηγούμενοι, μάλιστα, μέχρι και με +17 (51-34 στο 28΄)

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 55-49, τρέχοντας ένα επιμέρους 4-15, αλλά δυο σημαντικές φάσεις του Παπαντωνάκου, σε άμυνα και επίθεση, επέτρεψαν στην ομάδα μας να ανακτήσει την χαμένη διαφορά, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 70-57.

Δεκάλεπτα: 22-18, 31-25, 53-42, 70-57

ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Παππάς 15, Ντακούλιας 4, Γοργόνης 3, Μαγκουνής 17(1), Πολυτάρχου 4, Παπαντωνάκος 9(2), Μάντζαρης 4, Τασόπουλος 8, Γκιουζέλης 6, Καπώνης, Στάθης.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος 2, Παναγιωταράς 3(1), Καπινιάρης 9, Παλαιοχωρίτης 7(1), Βουγιούκας 5, Σπανός 3, Περδικάρης 7, Πάντσιος 5, Πετρόπουλος 9(1).