Αχτύπητος στην Α2 ο Γ.Σ. Περιστερίου (video)

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου συνέχισε το αήττητο σερί του, επικρατώντας με 79-65 του ΑΣ Παπάγου, για το 9/9 στην Α2 και παρέμεινε μόνο πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα μας δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα, παίρνοντας από τι ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ (18-9) και διατηρήθηκε σε θέση οδηγού μέχρι το τέλος, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, οι οποίοι παρουσίασαν το πιο ανταγωνιστικό τους πρόσωπο.

Στο τέλος του ημιχρόνου ο ΓΣΠ είχε πλεονέκτημα 8 πόντων, ενώ στο 26΄ η διαφορά ήταν στο +17 (51-34) με τον Μιχάλη Πολυτάρχου να «πυροβολεί» από μακριά.

Ένα πρόσκαιρο χαλάρωμα έδωσε την ευκαιρία στον Παπάγου να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό της εις βάρος του διαφορά (58-49 στο 30΄), αλλά χωρίς να μπορέσει να γίνει περισσότερο απειλητικός.

Στην τελευταία περίοδο με ένα γρήγορο σερί 7-0 (65-49) η τάξη «αποκαταστάθηκε» και το τελικό 79-65 ήρθε… φυσιολογικά για να σφραγίσει τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων.

Ο Μιχάλης Πολυτάρχου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με τους 24 πόντους (6/9τριπ.) που σημείωσε, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του στο σκοράρισμα ήταν οι Κίκι Κλαρκ (10π.), Τάσος Δημητριάδης (10π.) και Γάιος Σκορδίλης (9π.), ενώ τρομερή ενέργεια, κυρίως στην άμυνα, έβγαλε ο αρχηγός Αντώνης Μάντζαρης.

Δεκάλεπτα: 21-16, 33-25, 58-49, 79-65

ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 10(1τριπ., 5ασ., 5ριμπ.), Παππάς 4, Μαγκουνής, Πολυτάρχου 24(6/9τριπ., 4ασ), Αγγέλου 6, Μάντζαρης 6, Σκορδίλης 9(8ριμπ.), Σίμτσακ 7, Δημητριάδης 10(4/4σουτ), Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 3, Χουγκαζ Ρ.

ΑΣ Παπάγου (Κατσούνης): Μελισσαράτος 7, Γκάτζο, Αποστολίδης, Δέδες 16(3), Φακοπουλίδης 10, Φιλιππάκος 20(2), Μουρίκης, Ψάρας, Ζώρζος 4, Κιαπέκος 8.